İLKÖĞRETİM TESTLERİ
Temel Eğitim İlkokul Test, Soru ve Etkinlik Bankası

Okulda İlk Gün

KONU TESTLERİ ÇÖZ

      
Okulda ilk gün. Merak var, korku var, heyecan var. Bir çocuk için yeni bir dünya var. Doğmak gibi. Başka bir hayata başlamak. 

      Bir öğretmen olarak yıllarca bu heyecanı yaşamama ramen hala ilk gün heyecanlanırım. Anne ve babaların da ne kadar heyecanlı olduklarını biliyorum. Sevgileri büyümüş te okullu olmuş. Ya minikler. O küçücük kalplerin heyecanla atışı......
      1.Sınıf öğrencileri için ilk gün çok önemlidir. Öğretmenini ilk defa görecek olması bakımından öğretmenin buna hazır olması gerekir. Öğretmen öncelikle iyi giyinmeli. Güler yüzlü ve sevecen olmalı. Bu fotoğraf yıllarca unutulmayacaktır. Öğrencilere bir yetişkin gibi davranmalı. Samimi ve içten olmalı. Özellikle öğrencilere ismi ile hitap etmeli. Bunu sağlamak için önceden yaka kartı oluşturulabilir. Sınıf temiz ve süslü olmalı. Öğrencilere güvende oldukları hissettirilmeli. 
      Sınıfa girdikten sonra öğretmen veli ve öğrencilere kendisini kısaca tanıtır. Teker teker öğrencilere isimlerini söylettirerek tanışır. Şeker ya da çikolata verebilir. Velilerden yaka kartlarını takmaları istenir. Birlikte ve tek tek fotoğraf çekilebilir. Tanışmadan sonra velilerin dışarı çıkması istenir. Ayrılmak istemeyen öğrencilerin velileri kalabilir. Okullu oldukları için öğrencilerin kendilerini alkışlamarı istenir. 
      Okul ve bölümleri gezdirilir. Koridor ve merdivenlerde dikkat etmeleri gereken kurallar anlatılır. Tuvaletler tanıtılır ve temiz kullanılması gerektiği üzerinde durulur. Sınıfta çizgi film izlettirilebilir, bahçede küçük oyunlar oynattırılabilir. Şarkı ve türküler de söylettirilebilir. 
                                                             Hamit BİÇER
      Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret2602493
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.62765.6502
Euro6.32966.3550
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Saat
Linkler